Hedeflerle Yönetim ve Balanced Scorecard

Hedeflerle Yönetim ve Balanced Scorecard

Literatürde “Balanced Scorecard” olarak da geçen, “Dengeli Kurum Karnesi” literatüre ilk olarak 1990’lı yılların başında Harvard Busines Review’de yayınlanan “Balanced Scorecard – Measures That Dirve Performance” (BS – Başarıya Yön veren ölçütler) adlı makaleyle gjrdi. Bu makalenin yazarları Robert S. Kaplan ve David P. Norton ortaya attıkları bu kavramı biraz daha genişleterek 1993 yılında yine aynı dergide “Putting the Balanced Scorecrad to Work (Balanced Scorecard’ı Uygulamak) başlıklı yazılarıyla daha geniş bir şekilde ortaya koydular.

1996 yılında yayımladıkları “Using Balanced Scorecard as a Stretegic Manegement System (Balanced Scorecard’ın Stratejik Yönetim Sistemi olarak Kullanılması)  makalesi ile BSC’nin bir stratejik yönetim modeli olduğunu duyurdular.

Bu model yöneticilere, şirketin vizyon ve stratejisinin, bir dizi tutarlı performans göstergesi haline dönüştürüldüğü geniş kapsamlı bir çerçeve sunar. Şirket vizyon ve misyonu doğrultusunda oluşturduğu stratejik planı bir dizi ana ve alt hedeflere dönüştürür. Hedeflere ölçülebilir performans göstergeleri atanır; performans göstergeleri gerçekleşen sonuçların önceden belirlenen hedefe ne ölçüde ulaşıldığının ortaya konulmasında önemli bir değerlendirme aracıdır.

Şirketin stratejik planı doğrultusunda ulaşmak istediği hedefler ve bu hedeflere ulaşmak için gereken kaynağın belirlenmesi, üst düzey yöneticilere, tüm çalışanların enerji, yetenek ve bilgisini uzun dönemli amaçlara ulaşabilmek için yönlendirme imkanı verir.

Bu anlamada bu model bir kontrol sistemi olmanın yanı sıra ölçme ve değerlendirme, iletişim, bilgi ve öğrenme sistemi olarak kullanılmaktadır.

Demet Ekin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: